מחאה שאי אפשר לפספס


יורים ברגל
 טוב, כנראה שאין אחד שלא שמע על המחאה שעשו בני העדה האתיופית ביום א' האחרון.. הם הצליחו ליצור כ"כ הרבה באז שעד היום כל פוסט שלישי בפייסבוק מתעסק בזה.
שאפו? אני לא בטוח..
אני חייב לפתוח ולומר שהמטרה היתה מוצדקת וחשובה מאוד, ושאני מבין לליבם של האתיופים בארץ. הם חווים דיכוי. ואני, במקומם, לא יודע איך הייתי מתמודד עם תחושת האי שייכות הזו.
אבל מה? אני חושב שלא משנה מה, אין הצדקה למעשים שנעשו בהפגנה הזו.
הספקתי לראות כ"כ הרבה סרטונים שמראים שוטרים מפוצצים רימוני הלם אל מול המוני אזרחים, מפוצצים אותם עם זרנוקי מים, אבל מנגד - גם המון סרטונים של אתיופים כשהם הופכים אופנועים, שוברים חלונות ראווה של חנויות, הופכים ניידת, ואפילו דוקרים סוס.. האם כך מראים מחאה? זו הצורה למחות על אפליה ואלימות? בעוד אלימות?
התנהגות השוטרים לא היתה צודקת גם כן. ישנם המון מקרים של התנהגות לא ראויה ולפעמים אף בזויה מצד שוטרים, אבל לדעתי לא זה המקרה. אמנם הם נקטו ביד קשה, אבל תפקידם לשמור על הסדר. וברגע שמפריעים לסדר – צריך לטפל בגורם המפריע! מה הם יכלו לעשות כבר? לקרוא במגפון? כן, זה בטוח היה עוזר..
לא משנה כמה קבוצה מרגישה חוסר שוויון, דיכוי, או פגיעה, הדרך הנכונה היא לא אלימות אלא רק הידברות.
איזה טוב עשתה ההפגנה הזאת בדיוק? איזה שינוי נוצר? לי נראה כאילו נוצר רק עוד שנאה ואפליה כלפי העדה האתיופית. וחבל שכך.
אם היו מארגנים טקס, מאורגן, מאושר, שינאמו בו גורמים משפיעים, שיתמכו בו אמנים, שיסוקר כהלכה באמצעי התקשורת.. אז אולי המצב היה שונה. אבל אין מה לעשות, בהפגנה אלימה כלום לא ישתנה.
 
אני אומר לסיכום שבאמת כואב לי. כואב לי על האזרחים שנפגעו, על השוטרים שנפגעו, ועל האתיופים עצמם שנפגעו. כואב לי על המצב שנוצר בהפגנה, וכואב לי על כך שהיה צורך להפגנה כזו מלכתחילה.
והכי כואב לי? שאני חושב שהמצב רק ילך ויחמיר עקב אירועי יום ראשון האחרון. חוץ מעוד אנטגוניזם – לא הושג פה כלום.
נזק רב שנעשה לאנשים על לא עוול בכפם, אנשים שבכלל לא קשורים למחאה הזו, גם ע"י המשטרה וגם מצד המתפרעים. אם זה עובר אורח שקיבל רסיס רימון הלם, או בעל חנות שמצא את החנות שלו פרוצה והרוסה. זה כלל לא משנה מי התחיל את השימוש בכח, משנה פה התוצאה, ורק היא.
איך שלא תסתכלו על זה, דבר אחד בטוח – לא הושגה המטרה. וגרוע מכך, כנראה שהיא אפילו התרחקה.
 
בנימה קצת פחות אופטימית השבוע,